top of page

Andrzej

Borowski

Urodził się w 1969 roku. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizował w 1994 roku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. Brał udział w blisko pięćdziesięciu wystawach indywidualnych.

Borowski A. _ Wisteria _ 70 x 90 cm _ akryl_edited.jpg

Wisteria, fragment

2021 |  akryl, płótno | 70 x 90 cm

Martwe słoneczniki wyostrzone promieniami zachodzącego słońca, biegnące rzędy kukurydzy, grudki kolorowej ziemi, czarne badyle, ostry horyzont, może trochę fioletu - wszystko to wzbudziło we mnie nagle nie tylko szczery zachwyt ale i intensywne emocje... Przypomniał mi się Van Gogh i Kiefer. Tu jednak było inaczej - czysta forma biologiczna, pejzaż, który porusza najgłębsze struny, ale właśnie bez koloru Van Gogha i ideologii Kiefera. 

Wyrzuciłem kolor zielony, wyrzuciłem błękit i namalowałem!

Był koniec września i noce bardzo chłodne. Słońce operowało już stosunkowo nisko. Pewnego popołudnia wybrałem się nieco dalej. W La Petite Mayfrenie zobaczyłem pola słoneczników i kukurydzę. Widok był fenomenalny.

B

_Borowski Andrzej - Nicea XXIII _ akryl, płótno _ 50 x 60 cm _ 2020.png

2020  | akryl, płótno  |  50 x 60 cm

Nicea XXIII

Artysta ujmuje pejzaż jako sumę zjawisk, które subiektywnie odczuwa. Następnie, wyrzekając się konwencji i przyzwyczajeń, obiektywnie przetwarza doświedczenie w malarski fakt, nie starając się komentować rzeczywistości tylko ją uchwycić. Wtedy ta zaczyna jaśnieć, pięknieć, wyjątkowo znaczyć i „rosnąć w inne światy". To, co Andrzej Borowski potrafi oddać w swoich obrazach jest Duchem Miejsca. 

GENIUS

LOCI

Wydaje się, że artysta działa w tym zakresie w warstwie podświadomości, impulsu, lub po prostu doskonałej intuicji. Na szczególną uwagę, zasługuje kolorystyczna wrażliwość twórcy, którzy zbliża swoje obrazy do muzyki, jakby posiadał cechy „synestety" i słyszał grę barwną akordów, zaś smą przestrzeń ujmował w rytmicznych sekwencjach form. Jej żywioł ujwaniwając poprzez świadomie stymulowane zagęszczenia, laserunki, dripping, czy modulowanie kontrastu. 

Fragment tekstu autorstwa: Zyty Misztal v. Blechinger

olej, płótno  |  150  x  90  cm

_Borowski A. _ Ogród w Bacio IV _ 33 x 38 cm _ akryl, technika własna _ 2013.png

Bacio Wisteria

_Borowski Andrzej - Czerwona Palma _ akryl, technika własna _ 40 x 30 cm _ 2020.png
_Borowski Andrzej - Podwójny powidok pomarańczowy _ akryl, tusz, technika własna _ 40 x 30

2020  |  akryl, tusz, technika własna, płótno  |  40  x  30  cm

2020  |  akryl, tusz, technika własna, płótno  |  40  x  30  cm

Czerwona Palma

Podwójny powidok pomarańczowy

Giorgio Vasari, niestrudzony biograf i badacz żywotów artystów swego czasu kilka stuleci temu w życiorysie Masaccia odnotował: „[…] odkrył, że malarstwo jest po prostu oddawaniem wzorów z natury, w takim rysunku i barwach, jakie zostały przez nią stworzone. Spostrzegł także, że ten, kto podąża za naturą, może być nazwany znakomitym […]”. Andrzej Borowski z całą pewnością należy do tego grona artystów, którzy oddając się swym znakomitym zamiłowaniom nauczył się przekładać formy otaczającego świata na płótno. I nie ma w tym żadnej hucpy, lecz przejmująca chęć oddawania rzeczy i miejsc takimi jakimi są w rzeczywistości. Przy użyciu dostępnych środków i bez zatracania ich głęboko skrywanego ducha, pozostającego co prawda poza wzrokiem, lecz dostępnego w sferze mentalnego i pozazmysłowego postrzegania. Rozległe widoki doliny Val d’Orcia i portowego Livorno są pełnym malarskiego popisu zachwytem nad pięknem tych malowniczych zakątków. Odzwierciedla się w nich z dużą siłą niemal fotograficzna prawda, którą artysta próbuje zawrzeć niczym w kadrach aparatu. Podobnie jak to uczynił przedstawiając włoskie ogrody, irysy odtajniające harmonijną doskonałość pod osłoną nocy, czy pnącą się wisterię za pomocą niespokojnej secesyjnej kreski. Echa te jak jaskrawe przebłyski występują z mniejszym lub większym nasileniem w jego dziełach, lecz mimo to cechuje je świeżość, subtelność i lekkość wyznaczona tym indywidualnym talentem w obrazowaniu tematów podsuwanych przez naturę.

Anna Rudnicka

HISTORYK SZTUKI

borowski5.jpg

Urodził się w 1969 roku. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizował w 1994 roku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. Brał udział w blisko pięćdziesięciu wystawach indywidualnych. Jest autorem kilku realizacji malarstwa sakralnego, m.in. polichromii dla kościoła p.w. Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Chinach, Nowej Zelandii, Rosji. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i plenerach malarskich w Polsce, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Indiach; targach sztuki: Gent Line Art 95 w Gandawie, SIAC95 w Strassburgu, Art Strassburg 96, Gent Line Art 2008 w Gandawie. Jest również organizatorem plenerów malarskich i kolekcjonerem sztuki. 

PRACE ARTYSTY DOSTĘPNE W GALERII

bottom of page