top of page

Justyna

Kisielewicz

Justyna Kisielewicz to współczesna artystka polska na mieszkająca w Miami. W swoich pracach nawiązuje do wątków kultury masowej i odważnie łączy różne konwencje, tworząc barwne i eklektyczne przedstawienia. Przez międzynarodowy magazyn ELLE została okrzyknięta  "księżniczką pop kultury”.

2a8b32ff-64db-442f-9de3-10c7a9ea37cf_edi

"Polska Ludowa"
 

haft i szydełko na pieniądzach papierowych, bawełna,wełna, ręcznie farbowana przędza, jedwabne wstążki, cekiny, gwasz na papierze

38,10 x48,26 cm , 2023

Polska Ludowa to określenie niejednoznaczne. Nawiązuje do ustroju politycznego reżimu komunistycznego, dalekiego od kolorowego i radosnego oraz sztuki ludowej.  Ta dwulicowość zaginęłaby w tłumaczeniu, stąd postanowiłam nadać tej pracy polski tytuł. Dla wielu te dwa znaczenia nie przynoszą dobrych konotacji i nie są zaskoczeniem. Narzucony Polsce system sowiecki skuł kraj. Z drugiej strony sztukę ludową, a raczej rzemiosło, uważano za gorsze od prawdziwej sztuki. W swojej praktyce artystycznej uwielbiam odważać się na wieloznaczność i pozwalać innym mieć swoją interpretację.

cloud1.png

Prace, w których łączę sztukę włókna i techniki malarskie, są moją próbą przedefiniowania pojęcia malarstwa i sztuki włókna. Studiując jednocześnie dwa kierunki, wyczułam silny opór ze strony moich profesorów przed połączeniem obu. Myśląc jednak o malowaniu trzeba pamiętać, że to nic innego jak nakładanie farb na tkaninę, len i bawełnę. Powierzchnia to materiał, tkanina, która potraktowana inaczej niż tylko medium do dwuwymiarowej pracy może zostać przekształcona we włókniste dzieło sztuki. Dopiero gdy na nowo zdefiniujemy przedmioty zarezerwowane do określonych celów i odpowiednio oznakowane, będziemy mogli je przemienić i nadać mu nowe znaczenie.

To przyszywanie dziwnych rzeczy na moich obrazach było dokładnie powodem, dla którego nie zostałam przyjęta na Akademię Sztuk Pięknych za pierwszym razem. Mówili, że to nie sztuka. Przy drugiej próbie mnie zaakceptowali.Uczyłam się, słuchałam, ukończyłam. Teraz mogę robić co chcę.


Justyna Kisielewicz

Equilibrium front_edited.png
The Bather_edited.png

"Equilibrium"
 

olej na płótnie, haft, haft 3D, szydełko , koraliki szklane

60 x 92 cm  2023

"The Bather"
 

olej na płótnie, haft, haft 3D, szydełko , koraliki szklane

60 x 82cm | 2023

Justyna + obrazywww.jpg
Justynaobrazywww3.jpg
Justyna + obrazywww2.jpg
leaf.png
cloud2.png
IMG_8359www.jpg

Jako artystka uważam, że pokazywanie męskiej nagości jest tak samo dobre, jak pokazywanie kobiet przez artystów. Wybrałam to konkretne medium, ponieważ uważam, że jest ono przekazem, a ponieważ natura ludzka jest tak mocno w nas zakorzeniona, poczułam, że jedynie nakłuwanie materiału i wplatanie w niego historii może wyrazić go lepiej niż zwykłe rozmazywanie farby na powierzchni. Ten ostateczny wygląd zajął dwa miesiące szycia, haftowania i wymyślania wielu technik 3D, które wprowadzałyby linię tekstury i kolor

Justyna Kisielewicz

Justynawww.png
Screenshot 2023-09-20 at 08.04.55.png

Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim w 2008 r. oraz Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2011 r. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała za malarstwo zrealizowane pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza. Aneks do dyplomu zrealizowała pod kierunkiem prof. Doroty Grynczel w Pracowni Tkaniny Artystycznej. W 2018 roku Justyna otrzymała w USA,  Zieloną Kartę dla osób o nadzwyczajnych umiejętnościach - zwaną również jako Wiza Geniusza - za znalezienie się w czołowym 1% osób w swojej dziedzinie artystycznej. Prace artystki były wystawiane w najbardziej elitarnych galeriach sztuki na całym świecie.

WSZYSTKIE PRACE ARTYSTY

POZOSTALI ARTYŚCI

bottom of page