Maestro
Leszek Żegalski
Co jest takiego intrygującego w sztuce malarskiej Leszka Żegalskiego, że pozwala na upatrywanie w Nim jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych?
Najprościej byłoby powiedzieć, że jest łatwo rozpoznawalny na rynku sztuki, że ma swój podpis malarski. To wszystko w sztuce jest bardzo ważne, bowiem tylko wielcy artyści są oryginalni a ich twórczość posiada walor uniwersum i jest przy tym niepowtarzalna.
Żegalski jest dla mnie fascynującym
barbarzyńcą
Roman Opałka
W sposobie wyrażania Żegalski jest często drastyczny, wstrząsa i prowokuje, ale robi to z klasą i elegancją profesjonalisty, i nie wstydzi się swoich europejskich korzeni
Jerzy Duda Gracz
2016 | technika mieszana, papier | 70 x 50 cm
Akt 1.
2016 | technika mieszana, papier | 70 x 50 cm
Akt 2
2016 | technika mieszana, papier | 70 x 50 cm
Akt 3
2016 | technika mieszana, papier | 70 x 50 cm
Akt 4
Częstym motywem jego obrazów jest akt, malowanie ich stanowi prawdziwą próbę kunsztu: uchwyca lekkie odchylenie ciała, wgłębienia, wypukłości, plamy... Każdy akt Żegalskiego zawiera element erotyzmu, czasami jest to ułożenie nóg, spojrzenie. One są najważniejsze. Zawierają się w nich prowokacja i bezwstyd, niepokój i czystość odarta z niewinności.
Żegalski jest artystą niepokornym...
W pracach Maestro Żegalskiego przekraczane są granice realności, uduchowiona jest materia. Artysta często sięga po cytaty z malarstwa historycznego, powołuje się na dawnych mistrzów, lawiruje między wielkimi stylami w sztuce.
Bliska jest artyście twórczość polskich pejzażystów z przełomu XIX i XX wieku -
Jana Stanisławskiego,
Józefa Chełmońskiego,
Juliana Fałata
i Maksymiliana Gierymskiego. Czerpie też inspiracje z obrazów Mehoffera.
2020 | olej, akryl, płótno | 210 cm × 130 cm
Jego twórczości nie da się zamknąć w ściśle określonych ramach. Ani tym bardziej określić jej jako zwartą, czy spójną pod względem formalnym. Zbyt banalne mogłoby okazać się też stwierdzenie, że jest ona niejednorodna i bogata stylistycznie. Choć w rzeczy samej jest to prawdą. Artysta porusza się po szerokim spektrum tematów, stosuje różne gatunki i techniki.
Ogród II
Maestro Żegalski - urodzony w 1959 w Cieszynie. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, później przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom otrzymał w 1984 roku. Był uczniem Matejki, Duchampa i Jerzego Dudy- Gracza. Był współzałożycielem „Tercetu Nadętego”. W latach osiemdziesiątych wraz z grupa ogłaszał prowokujące manifesty artystyczne a także wydawał czasopismo o sztuce „Bengal”. Był raz z Tercetem prekursorem w użyciu reklamy dla celów propagowania własnej sztuki, np. w radiowej „Trójce”, w czasopismach o sztuce.