top of page

Stanisław

Sacha Stawiarski

Jako jeden z 5 polskich artystów wpisany został, obok Wita Stwosza, do prestiżowego francuskiego leksykonu światowych artystów Benezit Dictionnaire, wydawanego przez Oxford University Press

Czerwone niebo w Monaco

2018 | olej, płótno | 80 x 100 cm

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesor Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Dyplom malarski z wyróżnieniem uzyskał w 1969 roku. W następnym roku wyjechał do Paryża, gdzie studiował w Beaux Arts. W 1973 roku został członkiem ZPAP w Krakowie, a 1975 roku – Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Należy także do Francuskiego Związku Artystów. W uznaniu za zasługi artystyczne otrzymał tytuł profesora od Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki Greci Marino.

Klementynki - Carmentynki

Stawiarski w swych obrazach przedstawia świat za pomocą intensywnego światła, przestrzeni, jasnych barw i kontrastu. Jego prace pełne są fascynacji słonecznym śródziemnomorskim krajobrazem i beztroskim życiem na południu Francji, gdzie obecnie mieszka artysta.

Stawiarski-Prowansalczycy-II.-2016-olej-

2016 | olej, płótno | 100 x 100 cm

Prowansalczycy II

Jeżeli nie mogę malować przez dłuższy czas, pojawia się uczucie wewnętrznego niezadowolenia i niespełnienia. Uczucie marnowanego czasu i bytu. Twórczość staje się dla mnie swoistym zabijaniem paniki i lęku wyłowywanym przez upływ czasu, a kolejne malowane obrazy stają się próbą ucieczki przed przemijaniem. Ten metafizyczny niepokój trwa we mnie nieprzerwanie od lat

Stanisław Sacha Stawiarski

Stawiarski-Certaldo.-Villa-il-Pozzo.-201

2018 | olej, płótno | 81 x 100 cm

Certaldo. Villa il Pozzo

Jakiej prawdy szuka  Sacha?

Mówi, że ukończony obraz staje się dla niego czymś, co zawadza, co zbiera kurz, "jest niechcianym lokatorem w domu". Jego obrazy jakby to wyczuwały. Chętnie kupowane zawisają u kolekcjonerów, którzy podkreślają, że tym samym nabywają fragment unikalnego światła, ciepła południa, które rozświetla im mroki. Jedno jest pewne: te obrazy terapeutyzują - leczą światłem i kolorem. 

Stawiarski-Saint-Tropez.-Octobre-Gra-w-b

2012 | olej, płótno | 114 x 89 cm

Gra w bule w Saint-Tropez

W swoich artystycznych wędrówkach Stanisław Stawiarski wychodzi ze świata widzialnego - rzeczywistego, lecz śmiało podąża w kierunku tego, co metafizyczne, transcendentne i mało uchwytne. 

2019.06-Toskania-3373.png

Urodził się w 1941 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesor Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Dyplom malarski z wyróżnieniem uzyskał w 1969 roku. W następnym roku wyjechał do Paryża, gdzie studiował w Beaux Arts. W 1973 roku został członkiem ZPAP w Krakowie, a 1975 roku – Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Należy także do Francuskiego Związku Artystów. W uznaniu za zasługi artystyczne otrzymał tytuł profesora od Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki Greci Marino. Stanisław Stawiarski brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Japonii.

PRACE ARTYSTY DOSTĘPNE W GALERII

STRONA GŁÓWNA

POZOSTALI ARTYŚCI

WIĘCEJ PRZECZYTASZ NA NASZYM BLOGU!

3 Shahda Edward.png
Carmen-Tarcha-5-white.gif
bottom of page