top of page
ArtInfo_pl logo-kopia.png
MANAGER logo blck.png
GAZETA FINANSOWA logo blck.png
Anna Rudnica.png
IMG_7531.png

WERNISAŻ WYSTAWY

„Wizja Artysty”

na podstawie dzieła

Włodzimierza Szpingera

„Arka Noaha”

 14.10.2020 r. godz. 19:00

 

Carmen Tarcha Gallery 5

ul. Mokotowska 59

00-542 Warszawa

IMG_7513%201_edited.png

To wyjątkowa okazja do tego, aby poznać tajniki umysłu wybitnego twórcy - jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych - Włodzimierza Szpingera. Wystawa będzie ukazywała nie tylko wielkoformatowy obraz wykonany historyczną techniką malarstwa laserunkowego, nad którym artysta pracował przez ostatni rok, ale i rysunków, szkiców oraz akwareli stanowiących materiał warsztatowy do obrazu. 

 

Wystawa będzie miała charakter multimedialny:

  • materiał filmowy pozwoli zajrzeć do pracowni artysty i stać się niejako naocznym świadkiem powstawania dzieła

  • materiał fotograficzny pozwoli podejrzeć artystę w jego naturalnym środowisku

 

Artysta stosuje z własnej woli nadzwyczaj żmudną i czasochłonną technikę malarstwa warstwowego: kładzie grunt, na nim temperę, później olej i liczne laserunki, a każdą warstwę przedziela blatem werniksu, uzyskując w efekcie cudowną lekkość i przezroczystość malarskiej materii, czyli to co dziś szczególnie zachwyca. Jego przemyślenia, których odzwierciedleniem są obrazy, można zakwalifikować do filozoficznych rozważań nad istotą życia. Zwierzęta, które przedstawione zostały na obrazie “Arka Noego” to w rzeczywistości fantastyczne postaci, które stanowią alegorię dla wartości ludzkich nieuchwytnych w postrzeganej gołym okiem rzeczywistości. Jak rozumieć symbole stojące za tworami wyobraźni artysty? Niejednokrotnie trudno jest dotrzeć do zarodka myśli twórczej.  I właśnie na tych dwóch aspektach twórczości - warsztatowym oraz intelektualnym -  skupiona będzie wystawa w Galerii Quadrilion. 

IMG_7516.png

 

Malarstwo Szpingera jest erudycyjnym popisem podpartym doskonałym warsztatem. Wycyzelowane pod względem formalnym, o czym zaświadczają kompozycje misternej konstrukcji i techniki jak u dawnych mistrzów. Prace artysty były pokazywane w wielu muzeach i galeriach sztuki - m.in. w paryskim Centre Pompidou, w Rotterdamie, Dortmundzie, Bielefeld, Dusseldorfie, Gdańsku czy Warszawie. 

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa poprzez formularz poniżej lub kontaktując się z nami bezpośrednio:

info@quadrilion.pl

+48 602 144 099

Zapraszam serdecznie!

Podpis1 transpoarent.png
Wiosna - Ach to Ty
Wiosna - Ach to Ty
od 27 maja 2024
Carmen Tarcha Gallery5
bottom of page