Katalog wystawy
W ślimaczym tępie


"W ślimaczym tempie, na przekór postępowi technicznemu i szybkiemu życiu... powoli uchylamy dzisiaj drzwi do magicznego świata fascynujących stworzeń.
Oto ślimak, ale nie taki jakiego znamy. Nasz ślimak jest hybrydą ślimaczego ciała, uczłowieczonej twarzy i ludzkich cech. Ze ścian Galerii spogląda ciekawskim wzrokiem, błogosławi a nawet wita z otwartymi ramionami. (...)
Powoli, po ślimaczemu wgryźmy się w te dzieła sztuki, szukając ukrytych znaczeń, w na pierwszy rzut oka mało istotnych szczegółach.
Doceńmy i uwielbiajmy ciąg kreski, rękę Mistrza, który bez oderwania piórka od papieru, odtworzył w tle ślimaczych portretów małe miasteczko z wieżyczką i zabudowaniami.
Niewielu artystów potrafi, operując tak skromnym środkiem artystycznego przekazu i nie używając krzyczącego koloru, zainteresować widza i dosłownie wciągnąć go do środka swojej opowieści."
Urszula Waleria von Essen


"Włodzimierz Szpinger, poza bezbłędną umiejętnością wnikania w ludzką naturę, w sposób który stosują najwięksi mistrzowie, potrafi z przymrużeniem oka, pokrywającym bolesną prawdę, ludzkie wady, miękką erotykę czy ciepłe uczucia, wykorzystując „ślimaki maszkarony”, pokazać rysunkiem najgłębsze przemyślenia, problemy czy uczucia. Mistrzostwo w prowadzeniu piórka, tak dalekie od pracy pędzlem, powoduje, że milczące obrazy „krzyczą” wręcz swoją siłą, przekazem, ale też błyskotliwością oceny ludzkich charakterów.
Powiedzieć, że Szpinger jest bystrym obserwatorem i wirtuozem rysunku to zbyt mało. Zagłębiając się w szkice i akwaforty Rembrandta, widzimy codzienność, biedę, nagość, życie zwykłych ludzi. Rysunki Szpingera to dodatkowo przenikliwość, aluzje, a czasem niesamowite ciepło, przenikające głęboko w nas, pomimo postaci czy twarzy przekraczających szpetność brueghelowskich fizjonomii. Ta nieprawdopodobna jakość w prowadzeniu kreski, pozwalająca na pokazanie uczuć w zniekształconych twarzach, karykaturalnych postaciach, przerysowanych ciałach, jest w pracach Szpingera nieoceniona i nadaje jego dziełom niespotykanego charakteru, trudnego do znalezienia w pracach jego wielkich mistrzów, którymi jest zafascynowany."
Zbigniew Sielecki
Zapraszamy
