top of page

śr., 14 paź

|

Mokotowska 59

Wernisaż wystawy pt. Wizja Artysty - na podstawie obrazu "Arka Noaha" Włodzimierza Szpingera

wyjątkowa okazja do tego, aby poznać tajniki umysłu wybitnego twórcy - jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych Włodzimierza Szpingera.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
Wernisaż wystawy pt. Wizja Artysty - na podstawie obrazu "Arka Noaha" Włodzimierza Szpingera
Wernisaż wystawy pt. Wizja Artysty - na podstawie obrazu "Arka Noaha" Włodzimierza Szpingera

Czas i lokalizacja

14 paź 2020, 19:00 – 22:00

Mokotowska 59, Mokotowska 59, 00-542 Warszawa, Polska

O wydarzeniu

Wernisaż wystawy pt. “Wizja artysty” to wyjątkowa okazja do tego, aby poznać tajniki umysłu wybitnego twórcy - jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych Włodzimierza Szpingera. Wystawa będzie ukazywała nie tylko wielkoformatowy obraz wykonany historyczną techniką malarstwa laserunkowego, nad którym artysta pracował przez ostatni rok, ale i rysunków, szkiców oraz akwareli stanowiących materiał warsztatowy do obrazu.

Wystawa będzie miała charakter multimedialny:

  • materiał filmowy pozwoli zajrzeć do pracowni artysty i stać się niejako naocznym świadkiem powstawania dzieła
  • materiał fotograficzny pozwoli podejrzeć artystę w jego naturalnym środowisku.

Artysta stosuje z własnej woli nadzwyczaj żmudną i czasochłonną technikę malarstwa warstwowego: kładzie grunt, na nim temperę, później olej i liczne laserunki, a każdą warstwę przedziela blatem werniksu, uzyskując w efekcie cudowną lekkość i przezroczystość malarskiej materii, czyli to co dziś szczególnie zachwyca. Jego przemyślenia, których odzwierciedleniem są obrazy, można zakwalifikować do filozoficznych rozważań nad istotą życia. Zwierzęta, które przedstawione zostały na obrazie “Arka Noego” to w rzeczywistości fantastyczne postaci, które stanowią alegorię dla wartości ludzkich nieuchwytnych w postrzeganej gołym okiem rzeczywistości. Jak rozumieć symbole stojące za tworami wyobraźni artysty? Niejednokrotnie trudno jest dotrzeć do zarodka myśli twórczej.  I właśnie na tych dwóch aspektach twórczości - warsztatowym oraz intelektualnym -  skupiona będzie wystawa w Galerii Quadrilion.

Malarstwo Szpingera jest erudycyjnym popisem podpartym doskonałym warsztatem. Wycyzelowane pod względem formalnym, o czym zaświadczają kompozycje misternej konstrukcji i techniki jak u dawnych mistrzów. Prace artysty były pokazywane w wielu muzeach i galeriach sztuki - m.in. w paryskim Centre Pompidou, w Rotterdamie, Dortmundzie, Bielefeld, Dusseldorfie, Gdańsku czy Warszawie.

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page